VIN: 1HTKHPVK5RH231952
Stock #: C240430
Model Code: CC56403
  • Condition New
  • Body Style Regular Cab
  • Exterior Color Summit White
  • Interior Color Dark Ash Seats With Jet Black Interior Accents, Vinyl Seat Trim
  • Engine 8 Cyl
  • Transmission Automatic
  • Fuel Type Diesel Fuel
Highlighted Features
  • Keyless Entry
  • Rear View Camera
  • Turbo Charged Engine
  • Cruise Control
Dealer Comments
Pegasus Chevrolet LLC
2024 Chevrolet Silverado MD 2WD Cab
VIN: 1HTKHPVK5RH231952 | Drivetrain: RWD
Engine: Duramax 6.6L Turbo-Diesel V8 | GVWR: 16,500 lbs
Commercial Power & Capability
Duramax 6.6L Turbo-Diesel V8 (350 hp / 750 lb-ft torque)
Rear-Wheel Drive (RWD)
16,500 lb GVWR
Rear axle 4.10 ratio
40-gallon rear-mounted diesel fuel tank
150-amp alternator
Dual heavy-duty batteries (1100 CCA)
Exhaust brake
Hydraulic heavy-duty brakes with 4-channel ABS
Integrated trailer brake controller
11,000 lb rear axle
Multi-leaf front and rear suspension
Upfit-Friendly Work Truck Platform
Upfitter switch kit (up to 4 circuits, 30-amp each)
Trailering provisions / wiring harness
49 axle-to-end-of-frame configuration
165 wheelbase / 84 cab-to-axle
Perfect for box trucks, landscape bodies, service beds, flatbeds, delivery upfits, and fleet builds.
Safety & Worksite Visibility
Daytime Running Lamps
Driveline park brake system
Halogen projector-beam headlamps
Smoked amber roof marker lamps
Cab-mounted cargo lamp
High-visibility camper-style tow mirrors with spotter glass
Interior & Driver Convenience
Single-zone air conditioning
Cruise control (steering wheel-mounted)
3.5 Driver Information Center display
6-gauge instrument cluster
Rubberized vinyl floor covering
Manual windows
Manual tilt steering column
Exterior Highlights
Black grille and black door handles
Tinted solar-absorbing glass
Spare tire and spare wheel delete (upfit-focused setup)
Why Buy From Pegasus Chevrolet in Ennis, TX?
All Features
  • Audio system feature, 4-speaker system
  • Audio system, 4.2" diagonal color display AM/FM stereo with USB port and auxiliary jack (Requires (AE7) front 40/20/40 split-bench seat. Not available with (UE1) OnStar or (U2K) SiriusXM Radio.) (STD)
  • SiriusXM, delete
  • Audio system, 4.2" diagonal color display AM/FM stereo with USB port and auxiliary jack (STD)
  • Lamps, rear, stop/turn/backup (1-piece assembly) with license plate light
  • Glass, solar absorbing, tinted
  • Grille guard screen, insect protection (mounted behind grille)
  • Antenna, fixed mast
  • Spare tire delete (STD)
  • Wheel, spare delete
  • Door handles, Black
  • Grille, base, molded in color, Black
  • Wheels, 19.5" x 6.75", steel, Black painted, 8-holes, hub piloted (STD)
  • Front fender extension, painted body color
  • Lamps, cargo area, cab mounted with switch on center switch bank
  • Assist steps
  • Lamps, Smoked Amber roof marker
  • Headlamps, halogen projector-beam
  • Bumper, front, Black
  • Paint, solid
  • Tires, front 225/70R19.5G highway blackwall Pirelli Max Axle Load: 7,940 lb. (STD)
  • Tires, rear 225/70R19.5G highway blackwall Pirelli Max Axle Load: 15,000 lb. (STD)
  • Summit White
  • License plate kit, front
  • Spare tire delete (STD)
  • Visors, driver and front passenger, vinyl
  • Seat trim, Vinyl
  • Speedometer, miles/kilometers
  • Door locks, power
  • Windows, manual driver and front passenger
  • Air conditioning, single-zone
  • Assist handle, front passenger and driver on A-pillars
  • Floor covering, Graphite-colored rubberized-vinyl
  • Steering wheel, urethane
  • Steering column, manual Tilt-Wheel
  • Driver Information Center, 3.5-inch diagonal monochromatic display, provides warning messages and basic vehicle information (Included and only available with (IO3) Audio System with 4.2" diagonal color display or (IOR) Chevrolet Infotainment System with 7" diagonal color touch-screen.)
  • Mirror, inside rearview manual day/night
  • Seat Belt, Black
  • Dark Ash seats with Jet Black interior accents, Vinyl seat trim
  • Remote Keyless Entry
  • Defogger, rear-window electric
  • Wheelbase, 165" (419.1 cm), 84" CA (Requires (F0C) 49" axle to end of frame, (F0D) 63" axle to end of frame or (F0K) 91" axle to end of frame. Requires (PCJ) Vocational Specific Heavy Suspension Package, when ordering (FTA) 7,000 lb. Front axle/(FK6) 7,000 lb. Front suspension or (FTL) 8,000 lb. Front axle/(FSN) 8,000 lb. Front suspension and/or (FU7) 15,500 lb. rear suspension.) (STD)
  • Axle to End of Frame, 49" (Requires wheelbase (ED5) 201", (ED9) 165" or (ER2) 189". Not available with (G40), (GP1) or (GP8) rear air suspension.)
  • Emissions, 50 state certification
  • Exhaust system, right side exit, behind rear wheels (Requires (ED9) 165" wheelbase.)
  • Alternator, 150 amps
  • Axle, Open rear axle, non-locking rear
  • Capped Fuel Fill
  • Steering, power (Bosch S2 8014 Plus)
  • Fuel tank, rear only, 40 gallon mounted between frame side rails and behind rear axle
  • Emissions, USA 50 State certified
  • Rear wheel drive
  • Incomplete vehicle
  • Fuel, diesel B20
  • Rear axle, 11,000 lb. (4,999 kg) Dana Spicer S14-110, single reduction
  • Axle lubricant, rear, synthetic oil EmGard FE -75W-90
  • Rear axle, 4.10 ratio Max road speed: 79 MPH
  • Shock Absorbers, rear (Included with (FTC) 6,250 lb. front axle.)
  • Exhaust brake
  • Trailer brake controller, integrated
  • 26,000 lb. GCWR (11,793 kg)
  • 4500 HD Series
  • Front suspension, 6,250 lb. (2,835 kg) multi-leaf, includes shock absorbers (STD)
  • Shock Absorbers, rear
  • GVWR, 16,500 lb. (7484 kg) (STD)
  • Wheelbase, 165" (419.1 cm), 84" CA (STD)